Hodnosti Waffen SS

V nacistickém Německu bylo přehršel uniformovaných, polovojenských organizací. Každá z nich měla své hodnostní stupně a distinkce. Nejznámější a zároveň neblaze proslulé byly SS (Schutzstaffeln), z nichž posléze povstala ohromná bojová síla čítající několik desítek divizí. Tato nová součást německé branné moci dostala oficiální název Waffen SS (Zbraně SS).
Nezabředávejme ale do historie vzniku Waffen SS, což je zcela jistě na samostatné téma a přejděme rovnou k hodnostním označením této, již ne polovojenské organizace, nýbrž ryze vojenské součásti německé válečné mašinérie.

Sledujte prosím níže uvedené tabulky s grafickým znázorněním jednotlivých hodnostních stupňů. Tyto hodnosti jsou přehledně členěny do jednotlivých částí, dle umístění na uniformě:

  • Nárameník – nárameníky se nosili na obou ramenou u blůzy i kabátu až do roku 1945.
  • Límec – na obrázku je znázorněna pouze část s hodností, která patřila na levou (z pohledu nositele) část límce. Límcové hodnostní označení se nosilo na límci polní blůzy a do června 1942 i na kabátu.
  • Rukáv – zde je myšleno rukávové hodnostní označení pro mužstvo.
  • Mask.převl. – zimní vatovaná maskovací bunda nebo maskovací převlečník na jejichž levý rukáv (nad předloktí) se umisťovala tato hodnost.

01-muzstvo

02-poddustojnici

03-dustojnici

04-generalove

 

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *