
Insignie na kabátech Waffen SS
Na počátku války (1939-41), se nosili na kabátech (Waffen SS) v polní šedi veškeré hodnosti a distinkce (tj. límcové výložky, nárameníky, rukávová orlice W-SS, manžetové nebo chcete-li rukávové stuhy s čestným názvem divize). Ovšem jak přibývalo válečných zkušeností, zjistilo se, že některé distinkce na kabátech jsou nejen zbytečné, ale mohou i ohrožovat život vojáka narušením maskování. Stávalo se tedy, že právě z tohoto důvodu byly hlavně límcové výložky svévolně odstraňovány, což bylo proti tehdejším předpisům, ačkoliv to bylo později možné (od roku 1940), ovšem pouze na výslovné povolení Říšského vedení SS (Reichsführung SS – SS Hauptamt).
Nicméně, zmíněný úřad se začal těmito věcmi zabývat a od června 1942 vydal nařízení se zákazem užívání límcových výložek, manžetových stuh a dalších insignií na vlněných kabátech v barvě polní šedi. Nařízení se vztahovalo i na vyrobené a vyfasované kabáty, kde byly tyto insignie již našity a museli se dodatečně odstranit a odevzdat. V oficiálních důvodech těchto předpisových změn byl zmíněn nedostatek výrobních surovin a zvýšení bezpečnosti vojáků. Nařízení se netýkalo rukávové orlice SS a nárameníků. Ty i nadále zůstávaly na svých místech beze změny.

Rok 1940, kdy se ještě podle předpisů nosili všechny insignie. Povšimněte si důstojníka zcela vpravo, který má na kabátě pouze rukávovou orlici. Zřejmě jedna z výjimek, kterou povoloval Reichsführung SS – SS Hauptamt.
V únoru 1943 bylo předchozí nařízení z června 1942 zrušeno.
Netýkalo se však šedých a černých kožených kabátů, kabátů s kožešinovým límcem, pláštěnek, motocyklistických pogumovaných plášťů a polních kabátů používaných v bojových operacích. Pro tyto jmenované položky bylo výše uvedené nařízení z června 1942 i nadále v platnosti.
Oficiální důvody mi nejsou známy, ale domnívám se, že tato změna je pouze kosmetická, bez relevantních důvodů. Jelikož se týká pouze vycházkových a slavnostních kabátů, lze si logicky odvodit, že byl zřejmě dán požadavek na zvýšení pestrosti a atraktivity tohoto zimního ošacení.
Život je změna a tak během ledna 1945 proběhla v předpisech poslední změna. Na veškerých kabátech jednotek Waffen SS v polní šedi bylo opět povoleno nosit límcové hodnosti a rukávové stuhy. Nařízení však mělo opět výjimky a netýkalo se pláštěnek, důstojnických kožených kabátů a motocyklistických pogumovaných plášťů. I nadále zůstávalo v platnosti povolení nošení veškerých insignií na černých kabátech všeobecných SS (Allgemeine SS).
Opět není známo jediné rozumné vysvětlení tohoto počinu. Jestliže přišlo zbytečné nařízení z roku 1943, tak tohle, v porovnání s předchozími, mi přijde už docela mimo mísu. Obzvláště s první změnou, kdy jedním z důvodů bylo šetřením materiálem. Zřejmě tak toto nařízení mělo za cíl, na poslední chvíli trochu vylepšit finanční situaci zainteresovaných osob či firem, které dodávaly tyto insignie Zbraním SS a jenž zřejmě tušili, že po prohrané válce již nebude třeba zbytečných nášivek, které ležely ve skladech.
Foto: Bundesarchiv