Límcové výložky československé armády ve 30. letech

Každá armáda byla, je a bude členěna na tzv. druhy vojsk. Můžeme říci i na druhy zbraní. Nejznámější zbraně, u nichž mohl voják sloužit jsou kupříkladu dělostřelectvo, jezdectvo, obrněná vozba a samozřejmě pěchota, což je nejenom grunt každé armády, ale říkalo se ji též i královna všech zbraní. V současné době to už bohužel neplatí, jelikož grunt armády je dnes, jak víme, úplně někde jinde a pěchota je až na druhém místě. Zpět ale k historii a současnost nechme stranou.

Jak už bylo řečeno, armáda měla mnoho druhů vojsk, jejichž příslušníky bylo třeba nějak vizuálně odlišit. Z dnešních uniforem známe například rukávové nášivky se znaky jednotek, barvy pokrývek hlavy (baretů) a o rozlišení jednotlivých druhů vojsk a odborností na vycházkových uniformách AČR se zase starají klopové odznaky.

A jak tomu bylo u Československé armády ve třicátých letech minulého století? V období první republiky rozlišovací funkci zbraní plnily límcové výložky, potažmo jejich barvené provedení. Co ale jaká barva znamenala? Odpověď na tuto otázku nám přináší přehledná tabulka, která pochází z dobových tiskových materiálů.

vylozky

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *