SOLDBUCH – Anatomie německé vojenské knížky 1.
Každá armáda a v ní každý voják měl své osobní vojenské doklady. Nejinak tomu bylo i v německé armádě za 2. světové války. Pojďme se podívat jak tento doklad vypadal a rozebrat co jaká kolonka a list obsahovaly. V úvodním díle tohoto seriálu se budeme věnovat předsádce a 1. straně.
Předsádka
Na předsádce nebo-li vnitřní straně obalu se vždy vyskytovala portrétní fotografie s podobiznou vojáka – majitele vojenské knížky. Tato byla uchycena jednoduše dvěma sponami v pravém horním a levém dolním rohu či naopak a následně přeražena kulatým služebním razítkem, aby nedošlo k libovolné výměně fotografie. Pod fotografií byl vlastnoruční podpis držitele průkazu.
1. strana
Na první straně nalezneme, dá se říci, ty nejdůležitější vojenské údaje týkající se majitele knížky. V bodech si vysvětlíme co jaká kolonka označovala. Na obrázku jsou jasně zřetelné čísla, k nimž se jednotlivé body vztahují. Pokud by pro někoho toto vyobrazení bylo nečitelné, může si náhled zvětšit kliknutím na obrázek.
- číslo vojenské knížky
- hodnost
- změny hodnosti – povyšování-degradace
- Jméno a příjmení
- osobní identifikační známka – přesný obsah textu a číslic na osobní vojenské identifikační známce
- krevní skupina – A, B, AB, 0 bez Rh faktorů
- velikost plynové masky – číslo velikosti plynové masky
- registrační vojenské číslo – identifikační číslo oblastního rekrutačního střediska Wehrbezirkskommando / další dvě čísla znamenaly poslední dvojčíslí z roku narození / registrační číslo okrsku vojenské policie (četnictva) / sériové číslo archu vojenského seznamu / číslo od 1 do 10 identifikující pozici v archu (př.Bremen II./ 19 / 67 / 1 / 6 – rekrutační středisko Brémy, rok narození 1919, číslo voj. pol.okr. 67, arch číslo 7, pozice v archu 6)
Pokračování příště
Německé vojenské knížky (Soldbuch) můžete zakoupit v našem partnerském eshopu Reenactor.cz nebo klikněte přímo zde.