Legiovlak znovu vyjíždí na koleje, skutečné i modelové
Letošní cesta Legiovlaku začíná ve Strakonicích, do prosince je naplánováno celkem 28 zastávek. Velcí i malí fandové železnic už ale nemusí čekat, až k nim Legiovlak dojede. Jeho malou kopii mohou navštívit v pražském Království železnic, kde bude křižovat největší modelové kolejiště v České republice.
Československá obec legionářská zahájila ve čtvrtek 10. března letošní pouť Legiovlaku v pražském Království železnic. Představí nejen trasu pojízdného muzea československých legionářů pro rok 2016, ale i jeho věrný model ve velikosti HO a drobnou výstavu připomínající legionáře přímo v prostorách největšího modelového kolejiště ve střední Evropě. „Projekt Legiovlaku se nám moc líbí a s velkou radostí jsme se pustili do spolupráce s bratry legionáři.“ říká Matěj Horn, předseda představenstva Království železnic, a.s. a dodává: „Kolejiště znázorňující Plzeňský kraj teď bude křižovat parní lokomotiva s deseti vagonky, modely jednotlivých vozů Legiovlaku, které jsme vyrobili, a bude lákat naše malé návštěvníky, aby se přišli podívat i na ten skutečný, který se shodou okolností bude letos na Plzeňsku taktéž pohybovat.“
Skutečný Legiovlak se veřejnosti představí 15. března ve Strakonicích. „Letos jsme naplánovali celkem 28 zastávek a zaměřili jsme se na oblasti, které jsme nestihli navštívit vloni. Začínáme v jižních Čechách, pak se přesouváme do středních Čech, Ústeckého a Karlovarského kraje a na Plzeňsko. O prázdninách zůstaneme na měsíc v Praze, abychom od září putovali po Olomouckém a Moravskoslezské kraji,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Logistika projektu je už opravdu velmi náročná, proto opravdu oceňujeme partnerství společností České dráhy, ČD Cargo a SŽDC, které nám velmi pomáhají, aby se naše výstava dostala skutečně ke všem zájemcům, bez nich by to opravdu nešlo.“
Začátek provozu v roce 2016 přináší i jeden zbrusu nový vagone v soupravě, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy. „Máme dokonce i originální promítačku, která k těmto účelům sloužila našim legionářům, ta samozřejmě bude v expozici jen staticky,“ říká Charfreitag. Návštěvníci si tak budou opět moci prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběcí dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z 12 vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví. Historické vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu a pomůže i s dohledáním předka – legionáře.
Cílem Legiovlaku je připomenout opomíjené legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny zdarma exkurze s výkladem. Zájemci o skupinovou prohlídku se mohou dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642 a domluvit si přesný čas. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.